Megkezdődött az új orosz gázvezeték építése Kínába

Vlagyimir Putyin és Zhang Gaoli

Vlagyimir Putyin és Zhang Gaoli is jelen voltak az ünnepségen. – Fotó: China daily

(Erre az Unió is rögtön pumpálni kezdte a gázt Ukrajnába)

“Szeptember elsején este a kelet-szibériai Jakutszk városában kezdetét vette a kínai-orosz Keleti Útvonal földgázvezeték építése, mikor az oroszországi látogatáson tartózkodó Zhang Gaoli kínai miniszterelnök-helyettes és Vlagyimir Putyin orosz elnök megtekintette az első acélhengerek összehegesztését” – adta hírül diadalmas tudósításában a CRI.

“A földgázmezőkről zenés kísérettel sugárzott élő video-közvetítés töltötte be a hatalmas képernyőket a tágas átmeneti létesítményben. Az ünnepségre mintegy 500 kínai és orosz vendég gyűlt össze az usz-katyini földgázmezőn Jakutszk mellett.

Zhang és Putyin a pódiumról tartott beszédet a tömegnek, a ceremóniát egész Oroszországban élőben közvetítették.

Zhang kiemelte, hogy a kínai-orosz földgázvezeték keleti útvonala már a második szárazföldi energiaszállító hálózat Kína és Oroszország között. Ez egy új és fontos baráti és kooperációs kötelék a két ország között, a kínai-orosz kapcsolatok újgenerációs fejlesztéseinek egyik nagyszerű gyümölcse.

Ennek a vezetéknek a megépítése és üzemeltetése, folytatta a kínai miniszterelnök-helyettes, biztonságos és megbízható tiszta energiát fog biztosítani Kína gazdasági fejlődéséhez, illetve hosszú távú stabil piacot a gazdag orosz földgázforrások számára. A vezeték ugyanakkor hatalmas jelentőséggel bír Északkelet-Kína hagyományos ipari bázisa és Oroszország távol-keleti fejlesztései számára egyaránt.

Kína kész arra, hogy Oroszországgal karöltve átfogó módon hívja életre ezt az óriási stratégiai jelentőségű projektet azért, hogy a jótéteményeiben mindkét ország népe részesülhessen számtalan nemzedéken át, tette hozzá Zhang.

Putyin megköszönte Xi Jinping kínai elnök a kínai-orosz földgázvezeték létrejöttének érdekében tett személyes erőfeszítéseit, hangsúlyozva, hogy a vezeték jelenleg a világ legnagyobb építkezési vállalkozása. Oroszország szorosan együttműködik majd a kínai oldallal, hogy szavatolja, az építkezés az ütemtervnek megfelelően zajlik. Az orosz elnök hozzátette: jelenleg roppant magas szintű a kínai-orosz együttműködés, Oroszország pedig készen áll arra, hogy folyamatosan tágítsa Kínával a kooperáció kereteit az energia mellett egyéb területeken is.

A Kínai Országos Petróleum Vállalat (CNPC) és az orosz Gazprom szerződése értelmében Oroszország 2018-tól kezdve évi 38 milliárd köbméter földgázt exportál majd Kínába 30 éven át. A közös vezeték hivatalosan „Szibéria motorjának” elkeresztelt orosz részét a Gazprom építi majd meg összesen 55 milliárd amerikai dollárért.”

Nagyon úgy néz ki a dolog, hogy a elkövetkezendő időben, – Kínának bőven áll majd rendelkezésére energia a gazdaságának erőteljes fejlesztéséhez, – miközben Európa egyre inkább szűkölködni fog, – az Amerikát kiszolgáló rövidlátó politikája következtében.

Közben az uniós média nagy hangon bejelentette, hogy már Szlovákia is megkezdte a gáz szállítását Ukrajnának, – fennen hangoztatva; “Így már Ukrajna független lehet az orosz gáztól.”

Ez persze a szokásos átverések egyike, – hiszen vajon honnan is van az a szlovák gáz?

Fico, Jacenyuk, Borchardt

Fico, Jacenyuk és Borchardt közös erőlködése. – Fotó: MTI

Majd jön az máshonnan is, mondta az üzembe helyezési ünnepségen Klaus-Dieter Borchardt, az Európai Bizottság energiaügyi főigazgatóságának belső energiapiacért felelős igazgatója, például Norvégiából, Venezuelából, Amerikából. – Így kezdte: majd.

Az üzembe helyezési ceremónián ott volt Robert Fico szlovák és Arszenyij Jacenyuk ukrán miniszterelnök is.

Arról persze szó nem esett, hogy ezért kinek és mennyit is fizetnek az ukránok?

Bal-Rad

Források: Kínai Nemzetközi Rádió – Euronews – Fotók: China daily, MTI
Kategória: HÍREK | Közvetlen link a könyvjelzőhöz.

11 hozzászólás a(z) Megkezdődött az új orosz gázvezeték építése Kínába bejegyzéshez

  1. agyorkos szerint:

    Az orosz elnéző lesz a reverz gázszállítás miatt, ha megkapja tőlünk a leszállított gázmennyiség árát. Mi meg megtehetjük, hogy kifizetjük ukrajna helyett. Talán a szolidaritás jegyében még fizetniük sem kell érte pár évig.

  2. 32 van. szerint:

    Na köcsög Fico, neked se adnék az oroszok helyében egy grammot se. Termeld ki a Tátrából, abból nagyoskodjál! A két kiskorú összetart.

    • furnan szerint:

      Egyszer végetér minden……. a gázkészlet is fogy, és egészen biztos vagyok benne,
      jelzés fog érkezni, hogy több nincs…… sajnos minket is fog érinteni…..

  3. Sub Zero szerint:

    Ez kellett az EU- nak? Most megkapta!

  4. Attila szerint:

    Most a mi időnkben, az energiahordozók az arany, vagy akár a selyem. Volt régen selyem-út is, keletről nyugatra. Kínát gazdagította, de valószínűleg enélkül is nagyhatalom lett volna. Ezer év múlva a régészek, ezt a gázvezetéket is érdekes leletnek fogják tartani. Az oroszok nem ülhetnek a babérjaikon, hogy tele vannak kincsekkel. Szerintem eddig egy országot tudok megszámolni az ujjaimon, amely megvan kincsek nélkül, ez Japán.
    Kamaszuka asszonykája is megmondta. 🙂

    • Attila szerint:

      u.i. : Az lesz majdan az ukrán csoda, ha Japán után ez nekik is sikerül. A “kis-tigrisek” után ők lesznek a kis medvebocsok.

      • Attila szerint:

        Értem.

        “Kína kész arra, hogy Oroszországgal karöltve átfogó módon hívja életre ezt az óriási stratégiai jelentőségű projektet azért, hogy a jótéteményeiben mindkét ország népe részesülhessen számtalan nemzedéken át”

        Viszont ezt a “számtalan nemzedéket”, túlzón optimistának tartom annak ellenére, hogy szurkolok nekik. Mennyi fosszilis energia hordozó lehet még a föld alatt, hogy addig nem fogy el?

        • Attila szerint:

          Persze ha jobban értelmezem, a “projekt jótéteményei” túlmutathatnak a gázmezőkön, szóval igazad van. Vita lezárva.

  5. Névtelen szerint:

    1-2 éve azt olvastam, hogy nekünk olyan szerződésünk van az oroszokkal, hogy a leszerződött gázmennyiséget akkor is ki kell fizetni, ha nem vesszük át. Már pedig évek óta nem kell annyi gáz. Így ha a fölösleget eladjuk az ukránoknak, akkor az tiszta haszon.
    Mit tudtok erről?

Hozzászólás